MINDFULNESS DLA DZIECI

Mindfulness oznacza uważność na to, co nas otacza oraz to, co odczuwamy wewnątrz. To proces psychologiczny pozwalający nam koncentrować uwagę na bodźcach zewnętrznych, przeżyciach i doświadczeniach. To także uważność na nasze potrzeby i pragnienia, doświadczania tu i teraz. Mindfulness to sposób koncentracji uwagi na danej chwili bez konieczności oceniania jej w kategoriach dobra i zła. To technika pozwalająca przeżywać każdą chwilę świadomie dzięki czemu staje się ona czymś wyjątkowym, co nie znika pośród miliona zwykłych chwil. Dlaczego jest to tak ważne dla dzieci?

W obecnych czasach, w których dominuje szybkie tempo życia, stres i natłok informacji  dzieciaki mogą mieć problem ze skupieniem uwagi na jednej czynności. Dzieci, podobnie jak dorośli, narażone są na nadmiar bodźców z otoczenia. Zamiast poddawać je presji społecznej warto zapewnić im możliwość bycia dziećmi. Nie trzeba pokazywać, że wszystko co robią i czego doświadczają musi być pożyteczne i wartościowe dla innych. Opłaca się natomiast nauczyć je umiejętności, które przydadzą się w dorosłym życiu. Cierpliwość, zdolność koncentracji i akceptacji samych siebie są bardzo ważne we wczesnym rozwoju dziecka, a zaprocentują w przyszłości. Trening uważności pozwoli dzieciom wyciszyć emocje, pozbyć się lęku oraz poprawić koncentrację i zwiększyć kreatywność.

Jedną z metod treningu mindfulness jest medytacja mająca na celu skupienie uwagi na swoim oddechu. Wyregulowanie oddechu, skoncentrowanie się na wdechu i wydechu pozwala w prosty sposób osiągnąć kontrolę nad tym czego aktualnie doświadczamy. Dodatkowo jest to doskonałe ćwiczenie uspokajające i relaksujące, które można stosować za każdym razem gdy odczuwamy silny stres. A to tylko niektóre spośród wielu korzyści płynących z regularnego treningu uważności.

 Zapraszam na 60-minutowe zajęcia mindfulness dla dzieci na których Wasze pociechy podczas zabawy nauczą się prostych sposobów na zwiększenie uważności. Zajęcia prowadzę w grupach, co dodatkowo pozwala dzieciom nauczyć się jak być uważnym w otoczeniu rówieśników. Rodziców i opiekunów zapraszam na medytacje prowadzone. Trening oddechu z pewnością pomoże Wam uporać się z codziennym stresem i niepokojem. 

Terminy spotkań znajdziecie w aktualnych wydarzeniach na Facebooku. Do zobaczenia!