Medytacja to podróż w głąb duszy. Metoda poznania samego siebie. To rodzaj praktyki zwiększającej energię siły życiowej, ułatwiającej odnalezienie wewnętrznego spokoju i akceptacji sytuacji w jakiej obecnie się znajdujemy. Dzięki wyciszeniu łatwiej jest nam usłyszeć głos intuicji, zjednoczyć się ze swoim sercem, odczuwając głęboką miłość, wdzięczność, współczucie. To sprawia, że czujemy łączność z innymi ludźmi, naturą i światem. Takie uczucia podnoszą nasze wibracje, a co za tym idzie otwieramy się na nowe rozwiązania trudnych dla nas sytuacji. Obecne problemy tracą na intensywności.
Sama nie utożsamiam medytacji z żadną konkretną religią. Dużo bliższe jest mi podejście Osho, który określał medytację jako stan nie-umysłu. Uważał, że umysł jest w ciągłym ruchu. Nie przestaje pracować nawet kiedy śnimy. Przepełniają go pragnienia, ambicje oraz codzienne myśli, pełne obaw i zmartwień. Medytacja jest stanem przeciwnym. Stanem, w którym ruch umysłu ustaje, nie pobudza go żadna myśl. Następuje moment wyciszenia. To właśnie ta cisza jest medytacją. Odsuwając umysł czujemy spokój i radość, uwalniamy się od stresu i negatywnych emocji, a to olbrzymi krok do poprawy dobrostanu psychicznego.
Praktyka
medytacji odgrywa kluczową rolę w zrozumieniu, że przyczyną naszego stresu i
niepokoju nie jest świat zewnętrzny. Źródło lęku tkwi w nas samych, a dzięki
medytacji jesteśmy w stanie nauczyć sobie z nim radzić, dlatego medytację warto
praktykować od najmłodszych lat. Badania i wywiady jakościowe w szkołach w
których prowadzono zajęcia z praktyki medytacji potwierdziły ich korzystny
wpływ na dzieci. U dzieci zaobserwowano wzrost umiejętności adaptacyjnych,
poczucia własnej wartości oraz znaczącą poprawę koncentracji i zmniejszenie
nadpobudliwości. Z takich dzieci rosną później zdrowi i szczęśliwi dorośli.
Medytacja jako narzędzie służące do uzyskania samoświadomości pozwala nauczyć się wyrażania oraz przeżywania emocji, uczuć i potrzeb. Sprawia, że człowiek staje się świadomy swoich możliwości i ograniczeń, potrafi dostrzegać wzorce i mechanizmy działań. W aspekcie psychologicznym ułatwia to zrozumienie i uwolnienie się od tkwiących w nieświadomości traum i zachowań, które nam nie służą. Medytacja pomaga wydobyć głęboko skrywany stan emocjonalny, dlatego stosowana jest również jako element terapii w leczeniu depresji i stanów lękowych. Dzięki niej możemy osiągnąć harmonię, poznać swoje przeznaczenie i dążyć drogą jego spełnienia.
Poznaj także; masaż lomi lomi akamana, zabieg shirodhara